Featured
Tag
UX/UI Design
|
2023-11-16

Zasada Trzech Kliknięć w Projektowaniu UX: Czy Nadal Ma Znaczenie?

Jedną z klasycznych koncepcji w świecie UX jest Zasada Trzech Kliknięć, która sugeruje, że użytkownik powinien być w stanie osiągnąć dowolny cel w trzech...

Jedną z klasycznych koncepcji w świecie UX jest Zasada Trzech Kliknięć, która sugeruje, że użytkownik powinien być w stanie osiągnąć dowolny cel w trzech kliknięciach myszy. Czy jednak ta zasada nadal ma znaczenie w dzisiejszych interfejsach?

Wprowadzenie do Zasady Trzech Kliknięć

Zasada Trzech Kliknięć wywodzi się z czasów, gdy internet był w powijakach, a strony internetowe były często bardziej statyczne. Wtedy minimalizowanie liczby kliknięć miało sens, ponieważ pozwalało użytkownikom oszczędzić czas i usprawniało nawigację. Jednak obecnie, w erze dynamicznych aplikacji internetowych, jednostronicowych stron i interfejsów opartych na technologii AJAX, pytanie się, czy ta zasada nadal jest adekwatna.

Współczesne Wyzwania Dla Zasady Trzech Kliknięć

Jednostroniczne Aplikacje (SPA):

Współczesne SPA, czyli jednostronicowe aplikacje internetowe, zmieniają tradycyjne podejście do nawigacji. W takich interfejsach wiele treści i funkcji ładowanych jest dynamicznie, eliminując konieczność przeładowywania całej strony. To sprawia, że liczba kliknięć staje się mniej istotna niż płynność i natychmiastowość interakcji.

Złożoność Stron i Aplikacji:

W miarę jak interfejsy stają się bardziej zaawansowane, zwiększa się także złożoność nawigacji. W wielu przypadkach liczba kliknięć nie jest już adekwatnym miernikiem doświadczenia użytkownika, gdyż priorytetem staje się zapewnienie klarowności i logiczności interakcji.

Zasada "Jedno Kliknięcie":

W dzisiejszych czasach, zamiast skupiać się na minimalizowaniu kliknięć, projektanci zaczynają kłaść większy nacisk na zasadę "jedno kliknięcie". Chodzi o to, aby użytkownik mógł natychmiast dostać się do najważniejszych funkcji bez zbędnego przemieszczania się po interfejsie.

Nowe Wytyczne dla Projektantów UX

Klarowność i Spójność:

Zamiast koncentrować się na liczbie kliknięć, projektanci powinni dbać o klarowność i spójność interfejsu. Nawigacja powinna być intuicyjna, a użytkownicy powinni być w stanie łatwo przewidywać, gdzie znajdą potrzebne funkcje.

Szybki Dostęp do Istotnych Funkcji:

Projektanci powinni dążyć do zapewnienia szybkiego dostępu do kluczowych funkcji. Nie zawsze oznacza to minimalizację kliknięć, ale raczej skoncentrowanie się na łatwości dostępu do informacji i funkcji istotnych dla użytkownika.

Badania Użytkowników:

Współczesne projekty UX powinny opierać się na badaniach nad użytkownikami. Analizy behawioralne i testy użyteczności pomagają zidentyfikować, jakie ścieżki użytkownicy preferują i jakie rozwiązania są dla nich najbardziej intuicyjne.

Podsumowując

Choć Zasada Trzech Kliknięć jest klasycznym podejściem do projektowania UX, współczesne interfejsy wymagają nowych perspektyw. Zamiast koncentrować się wyłącznie na minimalizacji kliknięć, projektanci powinni skupić się na zapewnieniu użytkownikom klarowności, szybkiego dostępu do ważnych funkcji i spójności interfejsu. Wraz z postępem technologii i zmieniającymi się oczekiwaniami użytkowników, zasady projektowania UX muszą również ewoluować, aby nadal spełniać potrzeby nowoczesnych użytkowników.

Piotr Trzaskowski
UX/UI MANAGER / CEO - UX-MAN

Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

lub zapytaj o usługi

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.