Featured
Tag
Kariera w UX
|
2023-11-16

UX Designer - kto to?

User Experience Designer, czyli Projektant Doświadczenia Użytkownika. Kim jest, na czym polega jego praca i kto może nim zostać?

Kim jest UX Designer?

Wyobraźmy sobie sytuację, że klient ma zamiar wybudować sobie dom. Ten dom ma spełniać określone warunki:

  • zapewnić dach nad głową rodzinie złożonej z mamy, taty i dwójki dzieci,
  • klient wymarzył sobie, że będzie on w stylu skandynawski,
  • dom ma być zbudowany w sposób, który będzie integrował członków rodziny i jednocześnie zapewni każdemu z nich prywatność
  • dodatkowo klient posiada wiele innych wymagań, które są dla niego ważne ale na potrzeby tego filmiku nie ma sensu ich wszystkich wymieniać

Kiedy klient już skompletował swoje wszystkie wymagania, chce oddać wykonanie domu w ręce specjalistów. Naturalną koleją rzeczy jest więc zaangażowanie w przedsięwzięcie architekta, który wszystko ładnie rozrysuje, rozplanuje co i jak będzie wyglądało uwzględniając potrzeby i wymagania klienta.

Wyobraźmy sobie jednak sytuację, że ten krok zostaje pominięty i zamiast do architekta klient od razu kieruje się do ekipy budowlanej, której mniej więcej opisał, jak ma wyglądać dom, a nawet zaangażował się w narysowanie na kartce, jak mniej więcej to sobie wyobraża… Chyba domyślamy się, jak mogłoby wyglądać wybudowanie domu w oparciu o mgliste wytyczne. Nie jest wykluczone, że w ekipie znajdzie się pracownik, który ma trochę więcej pojęcia pojęcia o estetyce i funkcjonalności pomieszczeń ponieważ kiedyś chciał zostać rysownikiem… Wciąż jednak ryzyko katastrofy budowlanej jest duże. Budowanie domu bez projektu jest jak próba strzelania do celu, którego nie widzimy.

Tak samo wygląda sytuacja w przypadku aplikacji i stron internetowych. Jeżeli będziemy chcieli stworzyć innowacyjny produkt cyfrowy bez “architekta od aplikacji” jakim jest UX Designer, to możemy w efekcie otrzymać coś, co będzie działało i być może nawet ładnie wyglądało, lecz gwarancja tego, że produkt odpowie na potrzebę rynku i użytkowników stanie pod dużym znakiem zapytania.

UX Designer - czyli User Experience Designer to po polsku Projektant Doświadczenia Użytkownika. Zajmuje się on zaprojektowaniem aplikacji czy witryny tak, żeby użytkownicy, dla których one powstają czerpali z nich najwięcej korzyści. Współczesne aplikacje muszą być w największym stopniu intuicyjne, zrozumiałe i przyjazne dla użytkownika, ponieważ konkurencja jest ogromna. Jeśli użytkownik nie będzie usatysfakcjonowany rozwiązaniem, to pójdzie do konkurencji lub osiągnie swoje cele w inny, prostszy sposób. Jeżeli np. powstaje aplikacja do płacenia telefonem, to ma dawać ona więcej korzyści i wygody niż płacenie kartą. Jeżeli powstaje sklep internetowy z akcesoriami łazienkowymi, to ma on posiadać cechy, które pozwolą dokonać zakupów równie satysfakcjonujących a może nawet bardziej satysfakcjonujących, niż chodzenie do sklepów stacjonarnych.

UX Designerzy zajmują się przede wszystkim tworzeniem projektów aplikacji i stron internetowych w programach graficznych, nie raz uwzglądniając możliwość późniejszego przeklikania się przez nie. Powstają w ten sposób prototypy, na których można symulować to, jak produkt będzie działał już po wdrożeniu przez programistów. Podobne projekty nazywamy Makietami. Makiety poza możliwością sprawdzenia jak przyszła aplikacja będzie wyglądała i działała, są dodatkowo zestawem wytycznych dla programistów. Po otrzymaniu makiety programistom pozostaje już jedynie skupienie się na zakodowaniu rozwiązania. Przekazanie makiety zespołowi zajmujacemu się kodowaniem jest tym samym co przekazanie projektu architektonicznego ekipie budowlanej.

Poza projektami makiet User Experience Designerzy zajmują się także działaniami, które pozwalają dodatkowo zweryfikiwać, czy projekt aplikacji, który powstał, sprzeda się na rynku i będzie chętnie używany przez odbiorców. Do podobnych działań możemy zaliczyć np. stworzenie Person klientów, które pozwalają łatwiej określić profil potencjalnych odbiorców aplikacji a co za tym idzie - odpowiedzieć na ich potrzeby. Poza Personami można także robić wywiady z użytkownikami, testy użyteczności czy benchmarki User Experience podobnych rozwiązań, które już istnieją na rynku, żeby jednocześnie pozyskać najlepszą możliwą wiedzę o istniejących bądź jeszcze nieistniejących rozwiązaniach. Dodatkowych działań User Experience Designer w arsenale ma mnóstwo. Wszystkie one służą temu, żeby lepiej dostosować produkt do potrzeb odbiorców.

Kto najczęściej zostaje UX Designerem?

Najczęściej UX-ami zostają graficy, architekci czy nawet programiści.  Tym osobom jest najbliżej do tematów związanych z projektowaniem oraz rozumieniem technologii, w jakich powstają aplikacje i strony internetowe. Ostatnio coraz częściej można w zawodzie spotkać osoby o doświadczeniu czy wykształceniu niezwiązanym z projektowaniem - np. osobami z kierunków humanistycznych. Kariera w UX jest szansą dla tych, którzy chcą dobrze zarabiać w branży IT ale jednocześnie nie są one umysłami ścisłymi. To, co jest w projektowaniu User Experience najważniejsze, to umiejętność zrozumienia użytkownika końcowego i odpowiedzenie na jego potrzeby poprzez projekt najlepiej dostosowany do jego potrzeb. Z tego też powodu, coraz więcej mówi się o psychologii w UX.

Ile zarabiają UX Designerzy?

W tym momencie zarobki UX Designerów z różnych poziomów zaszeregowania pod kątem doświadczenia to od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Niektórzy zarabiają nawet 20-30 tysięcy.

Jak widać, warto zainteresować się tą dyscypliną - szczególnie, jeśli interesuje nas praca w ciekawej, dobrze płatnej i mocno przyszłościowej dziedzinie. Wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na UX Designerów będzie coraz większe - a co za tym idzie, zarobki także będą rosły. Dodatkowym plusem jest tutaj powszechność pracy zdalnej w tym zawodzie, co sprawia, że projektant aplikacji może pracować w firmach na całym świecie.

Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci informacje na temat tego, kim jest UX Designer. Jeśli czujesz, że ta droga jest dla Ciebie, to zachęcam Cię do mocniejszego zainteresowania się tą tematyką!

Ciekawy, dobrze płatny i przyszłościowy zawód w branży IT?

- przygotowanie "do wyfrunięcia" i otrzymania pierwszej pracy jako UX Designer,
- poznanie narzędzi i metod User Experience do projektowania,
- praca w metodykach Agile i Scrum z perspektywy projektanta, poszerzenie portfolio UX o 3 realne projekty.

To tylko część rzeczy, jakie uzyska adept Kursu UX Designer. Kurs skierowany jest przede wszystkim do osób poszukujących możliwości pracy w ciekawym i dobrze płatnym zawodzie IT.
Pozostałe kursy:
- Kurs Sketch - projektowanie UX/UI w praktyce - kurs na StrefaKursów
- Kurs Projektowanie UX w praktyce - model podwójnego diamentu - kurs na StrefaKursów

Piotr Trzaskowski
UX/UI MANAGER / CEO - UX-MAN

Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

Zapytaj o usługi dla siebie

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.