Featured
Tag
UX/UI Design
|
2023-11-16

Odkrywanie Głębi UX/UI: Moc Archetypów Marki

Archetypy marki, zaczerpnięte z psychologii Junga, to uniwersalne, pierwotne wzorce, które kształtują nasze postrzeganie świata...

Archetyp marki to metafora, która opowiada historię marki, jej wartości, misji i osobowości. Przenikając do projektowania UX/UI, archetypy te pomagają budować głębszą relację z użytkownikami. 

Co to jest Archetyp Marki?

Archetypy marki, zaczerpnięte z psychologii Junga, to uniwersalne, pierwotne wzorce, które kształtują nasze postrzeganie świata. Od Bohatera, przez Mędrca, po Opiekuna, każdy archetyp opowiada inną historię, nawiązując do głębokich emocjonalnych potrzeb i pragnień ludzi.

Dlaczego to ma znaczenie w UX/UI?

Projektowanie z myślą o archetypie marki to jak pisanie scenariusza do filmu, w którym użytkownik jest zarówno widzem, jak i głównym bohaterem. Dzięki spójnemu zastosowaniu motywów, symboli i języka, które rezonują z danym archetypem, tworzysz bardziej angażujące i emocjonalnie rezonujące doświadczenia. Oto kilka kluczowych powodów:

Spójność:

Archetyp pomaga utrzymać jednolity ton i styl na wszystkich punktach kontaktu z użytkownikiem, od strony głównej po mikrointerakcje.

Differencjacja:

Wyróżnia twoją markę, nadając jej unikatowy charakter i osobowość, co jest szczególnie ważne w przesyconych branżach.

Emocjonalne połączenie:

Ludzie nawiązują silniejsze relacje z markami, które odzwierciedlają ich własne wartości i aspiracje; archetypy ułatwiają to połączenie.

Przyjrzyjmy się bliżej, jak każdy z 12 klasycznych archetypów wpływa na projektowanie doświadczeń online.

 • Niewinny: Promuje prostotę, szczerość i optymizm. W UX/UI przekłada się to na czyste, intuicyjne interfejsy, zachęcające kolory i prostotę przekazu.
 • Mędrzec: Dąży do przekazywania wiedzy i mądrości. W projektowaniu oznacza to pomocne poradniki, edukacyjne treści i funkcje wspierające podejmowanie świadomych decyzji.
 • Odkrywca: Zachęca do poszukiwań i odkrywania nowości. W UX/UI manifestuje się przez innowacyjne funkcje, odkrywcze układy i elementy, które zachęcają do eksploracji.
 • Władca: Dąży do kontroli i doskonałości. W projektowaniu oznacza to wysokiej jakości grafiki, precyzyjne typografie i skrupulatną organizację treści.
 • Wojownik (Bohater): Skupia się na pokonywaniu wyzwań. W UX/UI może to oznaczać gamifikację, wyzwania dla użytkownika lub elementy motywujące do działania.
 • Buntownik: Łamie reguły i promuje unikalność. W projektowaniu przekłada się to na nietypowe układy, odważne kolory i intrygujące interakcje.
 • Mag: Tworzy wyjątkowe doświadczenia i transformację. W UX/UI manifestuje się magicznymi mikrointerakcjami, niespodziewanymi efektami i innowacyjnymi rozwiązaniami.
 • Opiekun: Oferuje opiekę, pomoc i wsparcie. W projektowaniu oznacza to przyjazne przewodniki, łatwy dostęp do pomocy i wsparcie społeczności.
 • Błazen: Promuje zabawę, humor i radość. W UX/UI przejawia się to poprzez zabawne elementy, wesołe animacje i lekki ton komunikacji.
 • Kochanek: Skupia się na budowaniu relacji i bliskości. W projektowaniu oznacza to estetyczne piękno, emocjonalne obrazy i angażowanie treści.
 • Stwórca: Inspiruje do kreatywności i innowacji. W UX/UI manifestuje się poprzez możliwości dostosowywania, kreatywne narzędzia i inspirowanie użytkowników do tworzenia.
 • Obywatel (Zwykły Człowiek): Promuje uczciwość, prostotę i autentyczność. W projektowaniu oznacza to łatwość użytkowania, minimalizm i przystępność.

Integracja archetypu marki w projektowanie UX/UI nie tylko wzbogaca estetykę, ale również pomaga użytkownikom lepiej rozumieć i utożsamiać się z marką. To, jak marka wykorzystuje swój archetyp w projektowaniu, może znacząco wpłynąć na postrzeganie marki przez użytkowników i budować głębsze, bardziej osobiste relacje. W świecie cyfrowym, gdzie pierwsze wrażenie jest często ostatnim, spójność między archetypem marki a jej doświadczeniem użytkownika może być decydującym czynnikiem w budowaniu lojalności i zaangażowania. Poprzez zrozumienie i zastosowanie odpowiedniego archetypu, marki mogą stworzyć bardziej spersonalizowane i rezonujące doświadczenia, które nie tylko przyciągają uwagę użytkowników, ale również inspirują do długotrwałych relacji.

W erze cyfrowej, gdzie konkurencja jest zacięta, a użytkownicy mają nieskończone opcje, unikalna osobowość marki i jej spójne odzwierciedlenie w UX/UI może być kluczowym elementem wyróżniającym. Archetypy marki, odgrywając rolę fundamentu dla projektowania UX/UI, umożliwiają tworzenie nie tylko pięknych, ale i znaczących interfejsów, które odzwierciedlają głębsze wartości i misję marki.

Podsumowując, spójność między archetypem marki a jej doświadczeniem online nie jest już tylko dodatkiem – to konieczność dla każdej marki, która dąży do stworzenia głębokiego i trwałego wpływu. Przez strategiczne wykorzystanie archetypów, marki mogą przenosić swoją historię i charakter w każdy element projektu UX/UI, tworząc unikalne i pamiętne doświadczenia, które przemawiają bezpośrednio do serc i umysłów ich odbiorców.

Sprawdź usługę 👉Strategia Marki w na Bazie Archetypu Marki

Piotr Trzaskowski
UX/UI MANAGER / CEO - UX-MAN

Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

Zapytaj o usługi dla siebie

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.