Featured
Tag
UX/UI Design
|
2023-11-16

Dlaczego UX aplikacji jest bardzo ważny

Czy można rozpocząć budowanie domu bez zaprojektowania go? A czy można zaprogramować aplikację bez zaprojektowania jej?

Czym jest UX?

User Experience – projektowanie zorientowane na użytkownika. Zbiór wszystkich wrażeń użytkownika jakich doświadcza podczas korzystania z produktu. Główne zastosowanie to oprogramowanie komputerowe, strony internetowe, aplikacje mobilne. Jest to zdecydowanie najważniejszy element każdego programu, strony internetowej oraz aplikacji mobilnej. UX bardzo często bywa mylony z wyglądem (designem) interfejsu użytkownika (UI) aplikacji.

Cechy aplikacji z dobrym UX

Załóżmy, że nasza aplikacja jest sklepem internetowym. Niezależnie od swojej wielkości i złożoności powinna być przede wszystkim intuicyjna, prosta w użytkowaniu. Ekran główny powinien zachęcać do zakupów. Proces zakupowy powinien być intuicyjny, prosty oraz możliwie najszybszy.

1. Użyteczność

Zdecydowanie najważniejsza cecha. Aplikacja powinna realizować swój cel – sprzedawać. Użytkownik za pomocą aplikacji dokonuje zakupów lub szuka pewnych informacji a projekt aplikacji powinien ułatwić ten proces poprzez możliwie najłatwiejszy proces wyszukiwania produktów.

2. Intuicyjność

Nawigacja po aplikacja powinna być zrozumiała parę sekund po wyświetleniu ekranu głównego. Bardzo często brak intuicyjność już na starcie aplikacji po wyświetleniu ekranu głównego powoduje, że użytkownik wychodzi z aplikacji a następnie usuwa ją z telefonu. Stawiając na intuicyjność jesteśmy w stanie zredukować do minimum współczynnik takich zachowań. Zadaj sobie pytanie – czy zdarzyło Ci się odinstalować aplikację chwilę po pierwszej instalacji i pierwszym włączeniu.

3. Atrakcyjna warstwa graficzna

Atrakcyjny wygląd zachęca do pozostania w aplikacji, a więc do decyzji zakupowych. Nie można zapomnieć także o atrakcyjnych zdjęciach produktów. Pozytywne odczucia –korzystanie z aplikacji powinno sprawiać przyjemność i dawać satysfakcję.

4. Dostępność

Aplikacja powinna być przystosowana pod możliwie największą liczbę wariantów ekranu, rozdzielczości i orientacji. Należy wziąć pod uwagę fakt, że kupującym może być emeryt lub osoba niepełnosprawna. Projekt aplikacji powinien uwzględniać rozwiązania ułatwiające korzystanie możliwie największej liczbie różnych typów użytkowników.

Jakie są korzyści wynikające z wykorzystania dobrego UX?

– zwiększona sprzedaż
– możliwie najniższy współczynnik odrzuceń
– pozytywne wrażenia z korzystania
– realizacja celów które powinna realizować aplikacja, np. przesłanie zapytania o ofertę lub zakup produktu
– użytkownik dłużej zostanie w aplikacji
– wyższe oceny w sklepie z aplikacjami
– szybsza wycena kosztów i czasochłonności wdrażania i realizacji projektu
– oszczędności na etapie projektowania – sprawdzenie funkcjonowania aplikacji na makietach pozwoli zaoszczędzić czas programistów na poprawki. Udostępniamy programistom jasne wytyczne jak ma działać cała aplikacja
– intuicyjne i proste do zrozumienia korzystanie z produktu przez klientów
– oszczędność czasu
– zwiększone prawdopodobieństwo komercyjnego sukcesu aplikacji

User Experience jest zdecydowanie najważniejszym i jednocześnie najczęściej lekceważonym elementem każdej aplikacji, strony internetowej. Jeśli powyższe nadal Cię nie przekonuje – myślę, że powinieneś wdrożyć UX do swojego produktu i sprawdzić efekty. Dobry zespół projektantów UX z pewnością usprawni wiele funkcji oraz naprawi wiele problemów w twoim produkcie.

Na koniec cytat z książki Roberta Pressmana „Software Engineering: A Practitioner’s Approach”: For every dollar spent to resolve a problem during product design, $10 would be spent on the same problem during development, and multiply to $100 or more if the problem had to be solved after the product’s release.

Piotr Trzaskowski
UX/UI MANAGER / CEO - UX-MAN

Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

Zapytaj o usługi dla siebie

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.