Featured
Tag
UX/UI Design
|
2023-11-16

"Blindness to Banner": Jak ignorujemy reklamy online i co to oznacza dla UX

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego często ignorujemy banery reklamowe w internecie? Ten fenomen, znany jako "Blindness to Banner"...

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego często ignorujemy banery reklamowe w internecie? Ten fenomen, znany jako "Blindness to Banner", ma istotny wpływ na nasze doświadczenia online i jest kluczowym aspektem projektowania doświadczeń użytkowników (UX).

Zakłócenie spójności strony

Jednym z głównych problemów, jakie stwarza "Blindness to Banner", jest zakłócenie spójności i czytelności strony internetowej. Użytkownicy często mają trudności z rozróżnieniem treści strony od reklam. To prowadzi do frustracji i zamieszania, co z kolei negatywnie wpływa na ich ogólne wrażenia z korzystania ze strony.

Irytacja użytkowników

Nachalne i uciążliwe reklamy są kolejnym powodem irytacji użytkowników internetu. Kiedy reklamy przeszkadzają w przeglądaniu treści, użytkownicy mogą czuć się zniechęceni do dalszego korzystania z witryny, co może prowadzić do jej wcześniejszego opuszczenia.

Zmniejszenie zaufania

Reklamy, które wydają się podejrzane lub nieuczciwe, mogą znacząco obniżyć zaufanie użytkowników do strony. Zaufanie jest kluczowym elementem dobrej interakcji online, a jego brak może mieć długotrwałe negatywne konsekwencje dla reputacji witryny.

Brak świadomości reklam

Kolejnym problemem jest fakt, że ignorowane reklamy nie przekazują swojej wiadomości. To stanowi wyzwanie dla reklamodawców, którzy tracą potencjalnych klientów, szczególnie gdy ich reklama zawiera istotne informacje lub promuje wartościowy produkt.

Jak poprawić UX w kontekście reklam online?

Lepsze targetowanie

Kluczowe jest skierowanie reklam do odpowiedniej grupy docelowej. Dzięki temu reklamy są bardziej wartościowe i trafne dla użytkowników, co zwiększa prawdopodobieństwo ich zauważenia i kliknięcia.

Kreatywne i subtelne podejście

Reklamodawcy mogą zastosować bardziej kreatywne i subtelne strategie, aby ich reklamy lepiej współgrały z treścią strony, nie zakłócając jej spójności.

Edukacja użytkowników

Uświadamianie użytkowników o korzyściach płynących z kliknięcia w reklamy może pomóc w zrozumieniu ich wartości i zmienić sposób, w jaki są odbierane.

Dostosowanie do kontekstu

Reklamy powinny być dostosowane do kontekstu strony, na której się znajdują. Spójność z treścią i tematyką strony sprawia, że reklama jest mniej inwazyjna i bardziej akceptowalna dla użytkownika.

Podsumowując, "Blindness to Banner" to wyzwanie, z którym branża reklamowa musi się zmierzyć, aby zapewnić pozytywne doświadczenia użytkownikom online. W miarę rozwoju i dostosowywania się branży do potrzeb użytkowników, możemy oczekiwać, że reklamy staną się bardziej wartościowe i spersonalizowane, co nie tylko przyciągnie uwagę, ale także poprawi ogólną jakość naszego doświadczenia online.

A jakie są Wasze doświadczenia ze zjawiskiem "Blindness to Banner"? Czy zauważyliście, jak wpływa to na Waszą interakcję z internetem?

Piotr Trzaskowski
UX/UI MANAGER / CEO - UX-MAN

Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

Zapytaj o usługi dla siebie

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.