Featured
Tag
UX/UI Design
|
2023-11-16

Zasada Złotego Podziału w Projektowaniu Aplikacji i Stron Internetowych UX/UI

Zasada złotego podziału, znana również jako złota proporcja, jest jednym z najbardziej fascynujących i ponadczasowych koncepcji...

Zasada złotego podziału, znana również jako złota proporcja, jest jednym z najbardziej fascynujących i ponadczasowych koncepcji, które znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach, od sztuki po architekturę, aż po współczesne projektowanie UX/UI aplikacji. Wpis ten ma na celu zgłębienie tej koncepcji, wyjaśnienie jej matematycznych podstaw, przedstawienie historycznych zastosowań w sztuce i architekturze, a także zbadanie, w jaki sposób złota proporcja jest stosowana w dzisiejszym projektowaniu interfejsów użytkownika i doświadczenia użytkownika.

Czym jest Złoty Podział?

Złoty podział to proporcja, którą często definiuje się jako nierówność, w której stosunek całości do większej części jest taki sam jak stosunek większej części do mniejszej. Matematycznie wyraża się to za pomocą liczby fi (φ), która przybliża wartość 1.618. Ta proporcja jest uważana za estetycznie przyjemną i znajduje odzwierciedlenie w wielu naturalnych formach, takich jak spirale muszli, układy kwiatów, a nawet galaktyk.

Złoty Podział w Sztuce i Architekturze

Historia złotego podziału sięga starożytnej Grecji, gdzie architekci i artyści, tacy jak Fidiasz, stosowali tę proporcję w swoich dziełach. Przykładem może być Partenon w Atenach, który wykazuje zastosowanie złotego podziału w rozplanowaniu swoich kolumn i frontonu. W okresie renesansu artyści tacy jak Leonardo da Vinci wykorzystywali złoty podział w swoich dziełach, co najlepiej widać na przykładzie obrazu "Mona Lisa" oraz w jego studiach proporcji ludzkiego ciała przedstawionych w "Człowieku witruwiańskim".

Złoty Podział w Projektowaniu UX/UI

W dzisiejszych czasach zasada złotego podziału znajduje zastosowanie również w projektowaniu UX/UI aplikacji i stron internetowych. Złota proporcja może być używana do określenia harmonijnych rozmiarów layoutu, przyciągania uwagi użytkownika do kluczowych elementów interfejsu, a także do tworzenia estetycznie przyjemnej i zbalansowanej kompozycji strony.

  • Layout i Struktura: Projektanci mogą stosować złoty podział do ustalania idealnych rozmiarów bocznych paneli, nagłówków i innych elementów strukturalnych, tworząc tym samym bardziej naturalnie wyglądającą i łatwiejszą w nawigacji przestrzeń.
  • Hierarchia i Punkt Centralny: Złoty podział pomaga w ustaleniu, gdzie umieścić najważniejsze elementy na stronie, takie jak przyciski do działania (CTA) czy ważne informacje, by naturalnie przyciągać uwagę użytkownika i poprawiać ogólną użyteczność.
  • Typografia i Rozmieszczenie Elementów: Proporcje te mogą również kierować wyborem wielkości czcionek, odstępami między literami i wierszami, a także rozmieszczeniem tekstu i obrazów, aby osiągnąć optymalną czytelność i estetykę.

Wyzwania i Krytyka

Chociaż zastosowanie złotego podziału może poprawić estetykę i funkcjonalność interfejsu, projektanci UX/UI powinni również być świadomi jego ograniczeń. Krytycy argumentują, że ślepe stosowanie złotego podziału nie zawsze jest odpowiednie dla każdego projektu i może prowadzić do zignorowania innych ważnych aspektów projektowania, takich jak dostosowanie do potrzeb użytkownika, dostępność i funkcjonalność.

Podsumowanie

Złoty podział pozostaje fascynującym narzędziem, które, jeśli jest stosowane z rozwagą i w połączeniu z innymi zasadami projektowania, może wzbogacić estetykę i użyteczność aplikacji i stron internetowych. Istotne jest, aby projektanci pamiętali, że złota proporcja to jedno z wielu narzędzi w ich arsenale i że najważniejsze jest zawsze tworzenie projektów, które najlepiej służą potrzebom i oczekiwaniom użytkowników.

Piotr Trzaskowski
UX/UI MANAGER / CEO - UX-MAN

Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

Zapytaj o usługi dla siebie

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.