Featured
Tag
UX/UI Design
|
2023-11-16

UX - Inspiracja w Architekturze

Architektura i projektowanie interfejsów użytkownika (UX) to dwie dziedziny, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się odległe...

Architektura i projektowanie interfejsów użytkownika (UX) to dwie dziedziny, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się odległe, ale są ze sobą ściśle powiązane. Oba obszary wymagają staranności, planowania i zrozumienia potrzeb użytkowników lub mieszkańców. W tym artykule odkryjemy, jak inspiracja czerpana z architektury może przyczynić się do stworzenia lepszych i bardziej funkcjonalnych interfejsów.

Nawigacja jako Fundamentalny Element

Znaczenie Nawigacji w Architekturze:

W architekturze, skomplikowane budynki wymagają klarownego systemu nawigacyjnego, który umożliwia łatwe przemieszczanie się. To samo dotyczy stron internetowych czy aplikacji. Projektanci UX często czerpią inspirację z pomysłów na wyznaczanie ścieżek w architekturze, aby uprościć nawigację dla użytkowników.

Przenikanie Przestrzeni i Interfejsów:

W budownictwie, przenikanie przestrzeni to sztuka łączenia różnych obszarów w jedną spójną całość. W UX, przenikanie przestrzeni odnosi się do płynności między różnymi ekranami czy widokami. Projektanci starają się stworzyć spójne doświadczenie, gdzie użytkownik płynnie przemieszcza się między różnymi obszarami interfejsu.

Kształtowanie Przestrzeni i Hierarchii Informacji

Architektura jako Inspiracja dla Hierarchii:

W architekturze, hierarchia jest widoczna w strukturze budynków, z najważniejszymi elementami znajdującymi się najczęściej w centralnej części. W UX, hierarchia informacji odnosi się do układu treści czy funkcji w sposób, który ułatwia użytkownikom znalezienie kluczowych elementów.

Przestrzeń Negatywna w Designie:

Podobieństwo między architekturą a UX pojawia się także w koncepcji przestrzeni negatywnej. Architekci często podkreślają wagę otwartej przestrzeni. Podobnie, projektanci UX rozumieją, że czasami to, co niewidoczne, czyli przestrzeń negatywna w interfejsie, jest równie ważne jak to, co widoczne.

Estetyka i Wpływ na Doświadczenie Użytkownika

Architektura Jako Inspiracja Estetyczna:

Architektura, nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna, inspiruje projektantów UX w tworzeniu atrakcyjnych interfejsów. Zrozumienie, jak kolory, proporcje czy tekstury wpływają na odbiór przestrzeni, pomaga w tworzeniu interfejsów przyjemnych dla oka.

Przemyślana Estetyka w Interfejsach:

W UX, estetyka nie ogranicza się jedynie do wyglądu, ale także do wpływu na doświadczenie użytkownika. Przemyślana estetyka, zaczerpnięta z zasad architektury, może poprawić zrozumienie, użyteczność i ogólną przyjemność korzystania z interfejsu.

Podsumowując

Wnioski płynące z architektury mają ogromny potencjał do zastosowania w projektowaniu interfejsów użytkownika. Zarówno architekci, jak i projektanci UX zajmują się tworzeniem przestrzeni, które spełniają potrzeby użytkowników czy mieszkańców. W świecie UX, inspiracja czerpana z architektury to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności, hierarchii, nawigacji i ogólnej przyjazności dla użytkownika.

Projektanci UX, zaczynając od zrozumienia ludzkich potrzeb i zachowań, mogą skorzystać z koncepcji architektonicznych, aby stworzyć interfejsy, które nie tylko wyglądają dobrze, ale także skutecznie spełniają swoje zadania. W końcu, tam gdzie architektura spotyka UX, rodzi się harmonijne doświadczenie użytkownika.

Piotr Trzaskowski
UX/UI MANAGER / CEO - UX-MAN

Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

Zapytaj o usługi dla siebie

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.