Featured
Tag
UX/UI Design
|
2023-11-16

Początki UX: Spuścizna Donalda Normana

Początki UX sięgają czasów, kiedy pojęcie to było jeszcze w powijakach, a jego popularyzacja jest ściśle związana z postacią Donalda Normana...

W świecie projektowania i technologii termin "User Experience" (UX) stał się nie tylko powszechny, ale wręcz kluczowy dla sukcesu produktów cyfrowych. Jednak nie zawsze tak było. Początki UX sięgają czasów, kiedy pojęcie to było jeszcze w powijakach, a jego popularyzacja jest ściśle związana z postacią Donalda Normana, który w latach 90. XX wieku pracował w Apple jako pierwszy "User Experience Architect".

Kim jest Donald Norman?

Donald A. Norman to postać wyjątkowa – psycholog kognitywny, który z zamiłowania stał się jednym z pionierów w dziedzinie projektowania interakcji i doświadczeń użytkownika. Jego prace i publikacje, w tym szczególnie znane "Design of Everyday Things", wywarły ogromny wpływ na to, jak myślimy o projektowaniu produktów i interakcji z nimi.

Innowacyjne podejście w Apple

Dołączając do Apple, Norman przyniósł ze sobą wizję, która wykraczała poza tradycyjne rozumienie projektowania interfejsów użytkownika. Chciał, aby projektowanie produktów cyfrowych było holistyczne, uwzględniające całe spektrum interakcji użytkownika z produktem – od interfejsu, przez fizyczną interakcję, aż po sposób, w jaki instrukcje i wsparcie są prezentowane użytkownikowi. To podejście było rewolucyjne, ponieważ rozszerzało zakres projektowania o wiele bardziej złożony i wszechstronny wymiar doświadczeń.

Definicja i rozwój UX

Norman nie tylko wprowadził termin "User Experience", ale również zdefiniował go w sposób, który do dziś pozostaje aktualny. UX według Normana to suma wszystkich interakcji użytkownika z produktem lub usługą, obejmująca emocje, wrażenia, intuicje i wszelkie inne aspekty doświadczenia użytkownika, które wpływają na to, jak produkt jest postrzegany i jakie wrażenie pozostawia.

Jego praca w Apple, a później działalność akademicka i doradcza, przyczyniły się do rozwoju dziedziny UX, inspirując kolejne pokolenia projektantów i badaczy do dalszego poszerzania granic tego, co możliwe w projektowaniu skoncentrowanym na użytkowniku.

Wpływ na projektowanie produktów

Norman przekonywał, że projektowanie musi być zorientowane na użytkownika, co oznacza głębokie zrozumienie potrzeb, oczekiwań i ograniczeń ludzi, dla których tworzymy produkty. Podkreślał znaczenie prostoty, intuicyjności i dostępności, argumentując, że najlepsze produkty to takie, które "znikają" – są tak dobrze zaprojektowane, że użytkownik może na nich polegać bez zastanowienia.

Dziedzictwo i przyszłość UX

Dziedzictwo Donalda Normana w dziedzinie UX jest nieocenione. Ugruntował on fundamenty, na których opiera się współczesne projektowanie doświadczeń użytkownika, podkreślając, że centrum każdego procesu projektowego powinien być człowiek. Jego praca nadal inspiruje i prowokuje do myślenia, a przede wszystkim przypomina, że w centrum każdej technologii zawsze powinien stać użytkownik.

W erze cyfrowej, gdzie granice między światem fizycznym a cyfrowym stają się coraz bardziej płynne, podejście Normana do UX jest bardziej istotne niż kiedykolwiek. Przyszłość UX, podobnie jak jej początki, będzie się kształtować wokół głębokiego zrozumienia ludzkiej natury, potrzeb i sposobów interakcji z coraz bardziej zaawansowanymi technologiami.

Podejście Donalda Normana do projektowania UX, które kładzie nacisk na holistyczne doświadczenie użytkownika, stało się kamieniem węgielnym, na którym opiera się współczesne projektowanie. Jego prace i filozofia nadal inspirują projektantów na całym świecie do tworzenia produktów, które są nie tylko funkcjonalne, ale i przyjemne w użytkowaniu, co jest kluczem do budowania trwałych i pozytywnych relacji między użytkownikami a technologią.

Piotr Trzaskowski
UX/UI MANAGER / CEO - UX-MAN

Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

Zapytaj o usługi dla siebie

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.