Featured
Tag
Kariera w UX
|
2023-11-16

Pewny siebie UX Designer

Jak wiemy, w skomplikowanych produktach detale mają znaczenie. Jak mieć pewność, że to, co projektujemy, jest zrobione w najlepszy możliwy sposób?

Projektanci aplikacji - UX Designerzy, zajmują się tworzeniem wyglądu i działania aplikacji i stron internetowych tak, żeby były przyjazne dla użytkowników i dobrze realizowały cele biznesowe.

Wielu projektantów rekrutujących się na stanowisko UX Designer nie ma pełnej pewności siebie w tym, czy to, co projektują jest na pewno zrobione w najlepszy możliwy sposób. Jak wiemy, w skomplikowanych produktach detale mają znaczenie. Dodatkowo fakt, że członkowie zespołów IT lubią wyrażać swoją nieraz krytyczną opinię o tym, co zaprojektowaliśmy, potrafi w jeszcze większym stopniu obniżyć naszą pewność siebie.

Kiedy pracowałem jako UX Designer na etacie w firmie, miałem podobny problem. Bardzo często projektowałem tak, żeby podobało się to innym i brałem mocno do siebie uwagi od strony zespołu: Project Managerów, Programistów, Sprzedażowców, Prezesa, czy każdej innej osoby, która wypowiadała się na temat tego, co zaprojektowałem. Z perspektywy czasu wiem, że to był błąd.

Rolą projektanta aplikacji, UX Designera, jest proponowanie najlepszych możliwych rozwiązań. Opinie innych oczywiście są ważne, ale to my jesteśmy ekspertami od tego, żeby projekt był możliwie najlepszy. Jak jednak mieć pewność.

Wszystko przychodzi z doświadczeniem. Jeśli natomiast nie mamy go dużo, możemy zastosować prostą technikę, która szybko nauczy nas, jak argumentować swoje decyzje projektowe. Wymyśliłem ją na własny użytek.

Na początku może być mocno czasochłonna, ale na dłuższą metę przyniesie niesamowite rezultaty.

Polega ona na tym, żeby przy zaprojektowaniu ekranu spróbować go samodzielnie podważyć. Stanąć w roli krytyka. Następnie tego krytyka musimy przekonać do swoich racji, posiadając argumenty. Szybko może okazać się, że nasz projekt ma słabe punkty, które potencjalnie mogą być nam wytknięte.

Stosuj tę metodę przez najbliższe 3 miesiące. Osobiście sugeruję robić to na początku pisemnie. Później, okaże się, że jest tego tyle, że nie nadążysz za pisaniem. Jednak rób to nadal. Następnie można zacząć robić to w głowie. W końcu dojdziesz do poziomu, w którym dobre rozwiązania zaczną Ci się automatycznie pojawiać w głowie.

Projektowanie aplikacji i stron internetowych jako User Experience Designer polega na tym, żeby robić to intuicyjnie. Jeśli będziesz robić to dobrze i będziesz w stanie uzasadniać swoje decyzje projektowe, które nie raz mogą być krytykowane na spotkaniach, to znajdziesz się na równi wznoszącej. Nikt nie będzie mógł Cię przegadać a Ty staniesz się ekspertem w swojej dziedzinie. Idą za tym lepsze stanowiska i lepsze pieniądze.

Jak zostać UX Designerem? Kurs UX Designer - rozpocznij pracę w ciekawym i dobrze płatnym zawodzie IT!

Piotr Trzaskowski
UX/UI MANAGER / CEO - UX-MAN

Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

Zapytaj o usługi dla siebie

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.