Featured
Tag
Social Media UX-MANa
|
2022-02-03

Makieta UX

Gdyby domy były budowane bez projektu, to pewnie wyglądałyby jak co druga strona WWW znajdująca się w internecie…

Gdyby domy były budowane bez projektu, to pewnie wyglądałyby jak co druga strona WWW znajdująca się w internecie…

W branży IT mamy istny boom na nowe aplikacje i strony internetowe. Wszystko wskazuje na to, że będzie on trwał jeszcze długo. Jednak pomimo faktu, że branża wciąż się profesjonalizuje, oszczędności czasowe i budżetowe prowadzą do sytuacji, w których omijane są istotne fazy - np. projektowanie tego, jak przyszły produkt ma działać i wyglądać.

Sytuacja przypomina jazdę samochodem do nowego miejsca bez sprawdzenia w nawigacji, jak tam dojechać.

Makieta UX - to projekt wizualizujący to, jak przyszły produkt będzie wyglądał i działał. Jest stworzona z serii obrazków i animacji, łudząco przypominających prawdziwą, zaprogramowaną już aplikację. Umożliwia zobaczenie produktu w działaniu jeszcze przed rozpoczęciem prac programistów. Zrobienie jej oszczędza mnóstwo kosztów, ponieważ zmniejsza ilość poprawek i gwarantuje przemyślaną koncepcję, zanim zostanie zakodowany pierwszy ekran aplikacji.

Oszczędza też czasu na wiele spotkań, dodatkowych prac programistów, konsultacji i poprawek. Z doświadczenia wynoszę, że jeśli wydamy na makietę np. 5 000 zł, to oszczędzamy minimum 10 000 zł na dodatkowych działaniach, które i tak nastąpią, jeśli makieta nie powstanie.

Brian Tracy w jednej ze swoich książek mówił, że 1. minuta planowania, to 10 minut oszczędzonego czasu. Ta sama analogia tyczy się makiet, których 1. minuta projektowania to 10 minut oszczędzonego czasu innych specjalistów IT.

Piotr Trzaskowski
|
UX-man
UX Designer najbardziej skomplikowanych aplikacji | Kierownik i twórca działu UX/UI | Edukator | Autor artykułów i publikacji o projektowaniu aplikacji i www przyjaznych dla użytkownika

Podobne wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

Zapytaj o projekt aplikacji lub strony internetowej

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.