Featured
Tag
UX/UI Design
|
2023-11-16

Jak Źle Zaprojektować Aplikację pod Kątem UX: 17 Błędów, Które Zagwarantują Niepowodzenie

W tym artykule omówimy 17 błędów, które skutkują złym projektowaniem UX i zapewniają, że Twoja aplikacja nie będzie podobać się użytkownikom.

W projektowaniu aplikacji pod kątem użytkownika (UX), istnieje wiele zasad i najlepszych praktyk, które pomagają stworzyć atrakcyjny, użyteczny i intuicyjny interfejs. Jednak czasem warto spojrzeć na to z drugiej strony - na to, co można zrobić źle, aby dowiedzieć się, jakie błędy unikać. W tym artykule omówimy 17 błędów, które skutkują złym projektowaniem UX i zapewniają, że Twoja aplikacja nie będzie podobać się użytkownikom.

1. Ignorowanie Badania Użytkowników

Jednym z największych błędów w projektowaniu UX jest całkowite zignorowanie badań użytkowników. Przyjęcie założenia, że wiesz lepiej niż sami użytkownicy, czego potrzebują, może skutkować tworzeniem aplikacji, która nie spełnia ich oczekiwań.

2. Skomplikowany Interfejs

Dodawanie jak najwięcej elementów na ekranie, aby był maksymalnie zatłoczony, to pewny sposób na zniechęcenie użytkowników. Skomplikowany interfejs może sprawić, że nawigacja stanie się trudna i frustrująca.

3. Brak Spójności Wizualnej

Używanie wielu różnych stylów, czcionek i kolorów w całej aplikacji prowadzi do braku spójności wizualnej. To sprawia, że aplikacja wygląda niechlujnie i nieprofesjonalnie.

4. Zbyt Długie i Skomplikowane Formularze

Tworzenie formularzy, które wymagają od użytkowników wprowadzenia dużej ilości zbędnych informacji, to błąd, który odbiera im cierpliwość. Długie i skomplikowane formularze mogą skutkować porzuceniem procesu rejestracji lub płacenia.

5. Brak Dostępności

Zaniedbywanie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami to poważny błąd. Brak alternatywnych tekstów dla obrazów czy nieobsługiwane czytniki ekranowe sprawią, że aplikacja staje się niedostępna dla wielu użytkowników.

6. Zaniedbanie Wydajności

Istotnym aspektem projektowania UX jest wydajność aplikacji. Ignorowanie jej może prowadzić do długich czasów ładowania i opóźnień w reakcji na działania użytkownika, co jest pewnym sposobem na zniechęcenie użytkowników.

7. Brak Responsywności

Zapomnienie o responsywności interfejsu aplikacji to błąd, który sprawi, że aplikacja nie będzie dostosowana do różnych urządzeń, takich jak smartfony i tablety.

8. Brak Testów Użyteczności

Nie przeprowadzanie testów użyteczności z prawdziwymi użytkownikami to kolejny błąd, który może prowadzić do ignorowania opinii i problemów użytkowników.

9. Zignoruj Błędy i Problemy

Niezareagowanie na błędy i problemy zgłaszane przez użytkowników może sprawić, że Twoja aplikacja będzie uważana za nierzetelną i frustrującą.

10. Brak Pomocy i Dokumentacji

Nie dostarczanie żadnej pomocy ani dokumentacji użytkownikom sprawi, że będą sami na siebie pozostawieni, co jest kolejnym błędem projektowania UX.

11. Niepersonalizowalność

Brak możliwości personalizacji aplikacji, ignorując różnorodność potrzeb użytkowników, może sprawić, że będą się oni czuć nieszanowani i niezrozumiani.

12. Zaniedbanie Bezpieczeństwa

Niezabezpieczenie danych użytkowników to błąd, który może prowadzić do naruszeń prywatności i utraty zaufania.

13. Niezrozumiałe Komunikaty

Stosowanie trudnych do zrozumienia komunikatów błędów, które nie pomagają użytkownikom zrozumieć, co jest nie tak, to kolejny błąd projektowania UX.

14. Zachęcanie do Zbyt Dużej Aktywności

Projektowanie aplikacji tak, aby ciągle przypominała użytkownikom o nowościach, promocjach i akcjach marketingowych, bez możliwości ich wyłączenia, może doprowadzić do zniechęcenia użytkowników.

15. Regularna Zmiana Interfejsu

Regularna zmiana układu i funkcji interfejsu sprawi, że użytkownicy będą zaskakiwani i zdezorientowani.

16. Zawracanie Głowy Użytkownikom

Wprowadzanie nadmiarowych pytań i kroków, które nie mają związku z głównym celem użytkownika, to błąd, który może prowadzić do zniechęcenia i porzucenia aplikacji.

17. Brak Aktualizacji Aplikacji

Nieaktualizowanie aplikacji i zaniedbywanie jej rozwoju to błąd, który sprawia, że traci ona na konkurencyjności i nie spełnia zmieniających się potrzeb użytkowników.

Podsumowując

Choć te błędy są często oczywiste jako negatywne praktyki projektowania UX, czasem warto się nimi zainteresować, aby zrozumieć, jakie konsekwencje mogą się wiązać z ich popełnianiem. Projektowanie aplikacji wymaga uwzględnienia potrzeb i oczekiwań użytkowników oraz dbałości o ich satysfakcję. Unikaj wymienionych błędów, a Twoja aplikacja będzie bardziej atrakcyjna i użyteczna dla użytkowników.

Piotr Trzaskowski
UX/UI MANAGER / CEO - UX-MAN

Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

Zapytaj o usługi dla siebie

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.