Featured
Tag
UX/UI Design
|
2020-09-23

Etapy współpracy UX designera z software housem

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie należy najpierw zrozumieć, jak wygląda profesjonalny proces tworzenia oprogramowania z podziałem na poszczególne etapy.

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie należy najpierw zrozumieć, jak wygląda profesjonalny proces tworzenia oprogramowania z podziałem na poszczególne etapy. Na podstawie poniższych etapów przedstawię, jaką role pełni projektant UX i gdzie dokładnie znajduje się w procesie realizacji oprogramowania.

Całkowity proces realizacji oprogramowania powinien składać się z poniższych etapów:

1. Spotkanie z klientem

Jest to spotkanie o luźnej formie w którym udział biorą: od strony klienta – osoba odpowiedzialna za prowadzenie projektu, zaś od strony wykonawcy Project Manager, Lead Developer, Lead UX Designer. Celem spotkania jest rozmowa o projekcie, ustalenie dostępnego budżetu, poznanie obu stron, a także określenie odbiorcy końcowego produktu.

2. Przygotowanie założeń projektowych wraz z wyceną

Po spotkaniu z klientem i zebraniu informacji na temat projektu należy:

– określić model współpracy
– dobrać odpowiednią technologię
– przygotować dokładny opis aplikacji wraz z szkicami ekranów na podstawie opisu klienta
– określić czas realizacji projektu

3. Rozpoczęcie realizacji

Po akceptacji założeń i wyceny następuje podział projektu na etapy. Następnie zostają określone terminy spotkań z klientem w celu omówienia tego co zostało zrobione oraz działań w następnych etapach. Zwykle projekt jest dzielony na tzw. „sprinty” dwutygodniowe.

4. Projektowanie UI i UX, makiety UX

Programiści nie są w stanie wykonać aplikacji bez wizualizacji jej ekranów. W związku z tym zespół projektantów przygotowuje „klikalny” prototyp aplikacji by mogli oni zaplanować swoją pracę i podzielić ją czasowo na etapy.

Dział projektowy tworzy projekt UI i UX aplikacji tak aby cechowała się:

– intuicyjnością
– użytecznością
– atrakcyjnością wizualną
– prostotą
– prostą nawigacją
– dostępnością (aplikacja powinna być przystosowana pod możliwie największą liczbę wariantów ekranu, rozdzielczości i orientacji)
– pozytywnymi odczuciami z korzystania przez użytkownika

Są to najważniejsze cechy dobrze zaprojektowanej aplikacji i nie wolno lekceważyć żadnej z nich. Aby aplikacja posiadała wszystkie te cechy projektanci UX przeprowadzą testy użyteczności z pomocą użytkowników. Opierając się na uzyskanych wynikach testów tworzą ostateczny projekt UI aplikacji wraz z interaktywnymi (klikalnymi) makietami. Przygotowują także wszystkie niezbędne grafiki dla programistów.

5. Realizacja projektu od strony kodu

Po zakończonych pracach związanych z UX i UI programiści przechodzą do etapu pisania aplikacji zgodnie z otrzymanymi wytycznymi od projektantów UX.

6. Testy

Sprawdzenie wszystkich funkcji, ekranów czy działają zgodnie z założeniami projektowymi na każdym możliwym dostępnym urządzeniu, na którym aplikacja będzie działała. Jeśli zostaną wyłapane błędy – następuje proces poprawiania i optymalizacji.

7. Wdrożenie na „produkcję”

Udostępnienie aplikacji dla użytkowników:

– aplikacje mobilne: sklepy Google Play (Android) i Apple AppStore (iOS) – stron www: serwer http klienta

8. Support SLA

Wsparcie, optymalizacja poszczególnych elementów aplikacji, nowe funkcje.

Piotr Trzaskowski
|
UX-man
UX Designer najbardziej skomplikowanych aplikacji | Kierownik i twórca działu UX/UI | Edukator | Autor artykułów i publikacji o projektowaniu aplikacji i www przyjaznych dla użytkownika

Podobne wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

Zapytaj o projekt aplikacji lub strony internetowej

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.