Featured
Tag
UX/UI Design
|
2020-09-23

Czym różni się UI od UX Designera

Czy aby zaprojektować dobrą aplikację/portal/sklep wystarczy UX Designer w zespole? A może UI Designer? A może UX/UI Designer...

1. Czym jest UI?

UI (User Interface) – interfejs użytkownika. Termin ten odnosi się do przestrzeni, w której następuje komunikacja pomiędzy maszyną, a użytkownikiem. Są to wszystkie elementy danego urządzenia, aplikacji, systemu, oprogramowania, które pozwalają użytkownikowi na „sterowanie” nim.

Możemy podzielić na dwa najpopularniejsze rodzaje:

– tekstowy (CLI – Command Line Interface) – „interfejs linii komend”. Bardzo popularny sposób komunikacji w systemie Linux. Jest to tekstowy sposób komunikacji polegający na wpisywaniu odpowiednich komend za pomocą klawiatury. Komendy te są odbierane przez oprogramowanie i odpowiednio wykonywane. Dla większości osób jest to mało wygodny i dający satysfakcję z korzystania sposób.

– graficzny (GUI – Graphical User Interface) – graficzny interfejs użytkownika. Składa się z elementów graficznych takich jak przyciski, pola tekstowe, kontrolki (switch) oraz z wielu innych.

Użytkownik za pomocą myszki lub ekranu dotykowego komunikuje się z oprogramowaniem poprzez dotyk odpowiednich komponentów i reagowanie na ich zmiany. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy i najczęściej stosowany rodzaj komunikacji z oprogramowaniem wynikający z faktu, że większość ludzi to tak zwani wzrokowcy.

Cechy dobrego UI:

– prosty
– atrakcyjny wizualnie
– intuicyjny
– użyteczny

2. Czym jest UX?

UX (User Experience) – projektowanie zorientowane na użytkownika. UX skupia się na takim zaprojektowaniu produktów czy usług, aby realizowały one swój zamierzony cel oraz były łatwe w użytkowaniu, proste, funkcjonalne, ergonomiczne. Główne zastosowanie to: oprogramowanie komputerowe, strony internetowe, aplikacje mobilne. Stosowany także w wielu innych dziedzinach i typach produktów.

UX to najważniejszy element każdego programu, strony internetowej, aplikacji mobilnej. Dobrze zastosowany UX powoduje, że użytkownik stale korzysta z produktu. Niepoprawnie zastosowany UX lub jego brak powoduje natychmiastowe odinstalowanie aplikacji i poszukiwanie innej. Nieważne jak dobre funkcje zawiera twoja aplikacja, jeśli ma kiepski UX. Kiepskiego UX nic nie jest w stanie uratować – tak pokazuje praktyka.

Cechy dobrego UX:

– prostota
– funkcjonalność
– ergonomia
– użyteczność
– pozytywne wrażenia z użytkowania (przyjemność i satysfakcja)
– ukierunkowanie na realizację zaplanowanych celów właściciela produktu (np. zakup butów w sklepie)

3. Jaka jest różnica pomiędzy UX i UI designerem?

UI Designer skupia się na aspektach wizualnych produktu. Jego zadaniem jest projektowanie interfejsu użytkownika tak, by był on atrakcyjny dla użytkownika.

UX Designer skupia się na wrażeniach z korzystania z produktu. Jest ukierunkowany na użytkownika. Można powiedzieć, że jest adwokatem użytkownika i dba, aby korzystanie przez niego z produktu było jak najprostsze i najbardziej intuicyjne.

UX i UI Designer znacząco się różnią, natomiast w każdym projekcie powinni współpracować, gdyż UI i UX są pojęciami obecnie nierozłącznymi. Dobry UI nie istnieje bez dobrego UX. Jeżeli chcemy, aby nasz produkt osiągnął wyznaczone przez nas cele, nie możemy oszczędzać ani na UI ani na UX.

Jak najprościej mogę potwierdzić powyższą tezę? Proszę zadać sobie pytanie i udzielić szczerej odpowiedzi: co robię z aplikacjami pobranymi z Google Play lub Apple AppStore chwilę po ich zainstalowaniu i pierwszym włączeniu, jeśli pierwsze wrażenie jest negatywne lub obojętne?

Odpowiem za siebie – natychmiast odinstalowuję i znajduję inną aplikację, której obsługa będzie szybsza i łatwiejsza. Jest to bardzo powszechna praktyka. Oznacza to, że nawet jeśli najważniejsza funkcja aplikacji działa i jest najlepiej zaprojektowania na tle konkurencji, to jeśli pierwsze wrażenie z jej użytkowania (związane z UX i pięknym UI) będzie obojętne lub negatywne, to aplikacja nie obroni się. Oznacza to, że współczynnik odrzuceń dla takiej aplikacji będzie bardzo duży. Z pewnością nie jest to pożądany efekt.

Piotr Trzaskowski
|
UX-man
UX Designer najbardziej skomplikowanych aplikacji | Kierownik i twórca działu UX/UI | Edukator | Autor artykułów i publikacji o projektowaniu aplikacji i www przyjaznych dla użytkownika

Podobne wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

Zapytaj o projekt aplikacji lub strony internetowej

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.