Featured
Tag
UX/UI Design
|
2023-11-16

Afordancja w Projektowaniu Aplikacji UX

To tajemnicze słowo oznacza znacznie więcej niż jedynie modne określenie w środowisku projektowania. Afordancja stanowi kluczowy element wpływający...

To tajemnicze słowo oznacza znacznie więcej niż jedynie modne określenie w środowisku projektowania. Afordancja stanowi kluczowy element wpływający na to, jak użytkownicy korzystają z aplikacji i stron internetowych, a tym samym decyduje o ich jakości i skuteczności.

Czym jest Afordancja w Projektowaniu UX?

Afordancja to pojęcie odnoszące się do cech projektu, które wskazują na dostępne akcje lub możliwe działania. To rodzaj "znaku drogowego" w świecie UX, który pomaga użytkownikom zrozumieć, co mogą zrobić na danej stronie czy w aplikacji. To subtelne wskazówki, które sprawiają, że interakcja staje się intuicyjna i przyjemna.

Przykłady Afordancji w Projekcie Cyfrowym:

  • Przyciski w Aplikacji: Przyciski, które wyraźnie wyglądają jak przyciski, są idealnym przykładem afordancji. Użytkownicy instynktownie wiedzą, że są one interaktywne i można je nacisnąć.
  • Strzałki Wskazujące na Przewijanie: Kiedy strzałki wskazują na górę lub dół, użytkownicy natychmiast rozumieją, że dana sekcja jest przewijalna. To doskonały sposób na zaznaczenie funkcji nawigacyjnej.
  • Podpowiedzi Kontekstowe: Kiedy pole do wprowadzania tekstu zmienia kolor lub pojawia się lekki cień, gdy najedziemy na nie kursorem, to forma afordancji informująca, że pole jest aktywne i gotowe do interakcji.

Jak to Zastosować?

  • Zrozumienie Grupy Docelowej: Poznanie odbiorców aplikacji pozwala dostosować afordancje do ich świata i oczekiwań. Dzieje się to poprzez analizę ich nawyków i preferencji.
  • Kreatywność w Designie: Tworzenie elementów interfejsu, które nie tylko są estetyczne, ale również odwołują się do realnego świata. Przyciski powinny wyglądać jak przyciski, aby użytkownicy instynktownie wiedzieli, jak z nimi interagować.
  • Testy z Użytkownikami: Regularne testy z udziałem użytkowników są kluczowe w procesie projektowania. Pozwala to zweryfikować, czy afordancje są zrozumiałe i efektywne.
Piotr Trzaskowski
UX/UI MANAGER / CEO - UX-MAN

Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

Zapytaj o usługi dla siebie

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.