Featured
Tag
Social Media UX-MANa
|
2023-11-16

3 podstawowe błędy UX na stronach internetowych

Szczegóły mają znaczenie. Zarówno w kwestii pozytywnej, jak i negatywnej. Oto trzy najczęstsze błędy UX, które często występują na stronach internetowych:

Każdy szczegół jest ważny, ponieważ tworzy całość.
- Eero Saarinen

Szczegóły mają znaczenie. Zarówno w kwestii pozytywnej, jak i negatywnej. Oto trzy najczęstsze błędy UX, które często występują na stronach internetowych:

ZŁA NAWIGACJA

Zawiła i nieintuicyjna nawigacja to jedno z najczęstszych problemów, które utrudniają użytkownikom poruszanie się po stronie. Niejasne etykiety menu, brak spójności w układzie stron, zbyt wiele poziomów menu lub brak widocznego wskaźnika, który wskazuje, na której stronie się znajduje, mogą sprawić, że użytkownicy poczują się zagubieni i mają trudności z odnalezieniem potrzebnych informacji.

DŁUGI CZAS ŁADOWANIA

Strony internetowe o zbyt długim czasie ładowania negatywnie wpływają na doświadczenie użytkownika. Jeśli strona pobiera się zbyt wolno, użytkownicy mogą zniechęcić się i opuścić ją przed ostatecznym załadowaniem. Fakt ten może prowadzić do utraty potencjalnych klientów i obniżenia wskaźników konwersji. Optymalizacja strony pod kątem szybkości ładowania, kompresja obrazów i minimalizacja ilości żądań HTTP są kluczowe dla zapewnienia płynnego i szybkiego doświadczenia.

BRAK RESPONSYWNOŚCI

W dzisiejszych czasach, gdy większość użytkowników korzysta z różnych urządzeń, strona internetowa powinna być responsywna, czyli dostosowywać się do różnych rozmiarów ekranów (np. smartfonów, tabletów, laptopów). Brak responsywności powoduje nieczytelne teksty, obcięte zawartości i konieczność przewijania w poziomie, co utrudnia użytkownikom korzystanie ze strony na urządzeniach mobilnych. Dbałość o responsywność strony jest niezbędna dla zapewnienia dobrego doświadczenia użytkownika niezależnie od używanego urządzenia.

Unikanie tych błędów UX i skupienie się na zapewnieniu intuicyjnej nawigacji, szybkości ładowania i responsywności strony są kluczowe dla zapewnienia pozytywnego doświadczenia użytkownika i osiągnięcia sukcesu w zakresie konwersji i retencji użytkowników.

Piotr Trzaskowski
UX/UI MANAGER / CEO - UX-MAN

Podobne wpisy

Wszystkie wpisy

Zapytaj o projekt Aplikacji lub Strony Internetowej

Zapytaj o usługi dla siebie

Dziekujemy za wiadomość.
Odniesiemy się do niej w przeciągu najbliższej doby.
Coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.